Najczęściej wymieniane elementy w drukarkach laserowych

drukarka laserowa

W nowych drukarkach laserowych wymianie podlegają przeważnie tylko dwa elementy. Cała reszta z reguły nie ulega zużyciu czy uszkodzeniu, o ile nie wystąpiły w nich wady fabryczne. Tymi dwoma elementami są tonery oraz bębny.

Bębny z reguły są obliczone na bardzo długą żywotność, przynajmniej kilkukrotnie przekraczającą żywotność przeciętnego tonera, jednak nie zawsze. Bęben podlega stałemu zużyciu, zależnemu od ilości zadrukowanych stron, nie od stopnia ich zadrukowania. Oznacza to, że teoretycznie przy małym zużyciu tonera, ale dużej liczbie wydruków bęben może zużyć się szybciej niż toner, choć zdarza się to rzadko. Zwykle bęben podlega wymianie po intensywnym użytkowaniu drukarki, gdy zużywa się kolejny z rzędu toner.

drukarka laserowa

Toner do drukarki wymieniany jest znacznie częściej niż bęben, ponieważ obliczony jest na mniejszą liczbę stron o standardowym stopniu zadrukowania. W przeciwieństwie do bębna, zużywa się szybciej, gdy strony są zadrukowywane w większym stopniu.
Obecnie zużyte tonery dość gwałtownie pogarszają jakość i czytelność wydruków. Jeszcze kilka lat temu standardem było stopniowe pogarszanie jakości, jednak obecnie, gdy intensywność barwy jest korygowana na bieżąco, ta zmiana następuje dość nagle i jest sygnałem, że należy jak najszybciej kupić nowy toner.

Wiele urządzeń, zwłaszcza tańszych, posiada bęben i toner zintegrowany, co oznacza, że wymiana tego elementu jest droższa. Bęben zwykle zużywa się znacznie wolniej, dlatego podczas wymiany tonera jest wciąż w bardzo dobrym stanie. Rozdzielenie tych elementów drukarki pozwala na obniżenie kosztów wymiany każdego z nich, a w konsekwencji na znaczne obniżenie kosztów zadrukowania pojedynczej strony. Jest to szczególnie widoczne w tych modelach, w których żywotność bębna to np. 100-150 tysięcy stron, jednak w ich przypadku należy także brać pod uwagę gorszą kolorystykę wydruków – jednak do zwykłych dokumentów etc. sprawdzą się znakomicie i pozwolą na wyraźne obniżenie kosztów wydruków.